W SKRÓCIE
- Kalafior należy do rodziny roślin krzyżowych znanych ze swych właściwości przeciwrakowych
- Kalafior ma właściwości przeciwzapalne, jest bogaty w przeciwutleniacze i jest zdrowy na serce i mózg
- Kalafior dostarcza organizmowi ogromnych ilości witaminy C, witaminy K, beta-karotenu oraz wspomaga trawienie i przyspiesza detoksykację organizmu
Według dr. Mercoli
Kalafior to roślina z rodziny krzyżowych, trochę niedoceniana ze względu na to, że ludzie częściej wybierają jego zielonego kuzyna – brokuł. Jednak jest to warzywo, dla którego warto znaleźć miejsce w swoim jadłospisie, ponieważ zawiera ono ogromne bogactwo składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, antyoksydanty i inne roślinne składniki.
Kalafior to niezwykle wszechstronne warzywo. Można spożywać je na surowo, dodawać do sałatek lub gotować. Kalafior po przyprawieniu i rozgnieceniu z powodzeniem może zastępować purée ziemniaczane.
8 najważniejszych właściwości zdrowotnych kalafiora
Kalafior, ze względu na korzystny wpływ na liczne aspekty zdrowia często zaliczany jest do tzw. superfood. Oto osiem jego najważniejszych właściwości zdrowotnych:
1.Pomaga w walce z rakiem — Kalafior zawiera sulforafan, siarkoorganiczny związek chemiczny, który zabija komórki macierzyste raka, spowalniając w ten sposób rozrost nowotworu. Niektórzy badacze uważają, że wyeliminowanie komórek macierzystych raka może być ważną sprawą w kontrolowaniu raka.
Na przykład badania wykazały, że połączenie kalafiora z kurkuminą (substancją czynną w przyprawie kurkumie) może pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka prostaty.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Carcinogenesis stwierdzono również, że sulforafan może zmniejszać częstość występowania indukowanych chemicznie nowotworów sutka u zwierząt. Hamuje on także wzrost hodowanych ludzkich komórek raka sutka, prowadząc do śmierci komórki.
Inne związki w kalafiorze również wykazują działanie przeciwnowotworowe. Według National Cancer Institute:
„Stwierdzono, że indole i izotiocyjaniany hamują rozwój raka w niektórych narządach u szczurów i myszy, w tym w pęcherzu, sutku, okrężnicy, wątrobie, płucach i żołądku.”
2. Wspomaga serce — Okazuje się, że sulforafan w kalafiorze i innych warzywach znacznie poprawia ciśnienie krwi i funkcjonowanie nerek. Naukowcy są przekonani, że korzyści płynące z sulforafanu wiążą się z poprawą metylacji DNA, która ma kluczowe znaczenie dla normalnego funkcjonowania komórek i właściwej ekspresji genów, szczególnie w łatwo ulegającej uszkodzeniom wewnętrznej ściance tętnic zwanej śródbłonkiem.
3. Działa przeciwzapalnie — Dla pełni zdrowia, potrzebny jest pewien poziom stanu zapalnego w organizmie. Jest jednak również możliwe – i coraz powszechniejsze – że takie reakcje zapalne wymykają się spod kontroli.
Jeśli układ odpornościowy błędnie reaguje odpowiedzią zapalną, gdy nie ma rzeczywistego zagrożenia, może to prowadzić do znacznego uszkodzenia organizmu, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka i innych chorób, w zależności od tego, na które organy wpływa stan zapalny.
Kalafior zawiera bogactwo substancji odżywczych o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają utrzymać stan zapalny pod kontrolą, takich jak na przykład indol-3-karbinol lub I3C – związek przeciwzapalny, który może działać na poziomie genetycznym, a który pomaga zapobiegać reakcjom zapalnym na jego podstawowym poziomie.
4. Jest bogaty w witaminy i minerały — Większość Amerykanów ma niedobory składników odżywczych, których potrzebuje ich organizm. Regularne spożywanie kalafiora to prosty sposób na uzyskanie tak potrzebnych organizmowi składników odżywczych. Na przykład jedna porcja kalafiora zawiera 77% zalecanej dziennej dawki witaminy C. Warzywo to jest także dobrym źródłem witaminy K, białka, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, magnezu, fosforu, błonnika, witaminy B6, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, potasu i manganu.
5. Wspomaga pracę mózgu — Kalafior jest dobrym źródłem choliny, witaminy B odgrywającej ważną rolę w rozwoju mózgu. Podawanie choliny zwierzętom w ciąży "super-doładowuje" aktywność mózgu płodu w macicy, co wskazuje, że może to poprawiać funkcje poznawcze, uczenie się i pamięć. Cholina może nawet zapobiegać osłabieniu pamięci związanemu z wiekiem oraz podatności mózgu na toksyny w dzieciństwie, a także zapewniać ochronę przed toksynami w późniejszym życiu.
6. Pomaga oczyścić organizm — Kalafior pomaga organizmowi w detoksykacji na wiele sposobów. Zawiera antyoksydanty, które wspierają fazę 1 detoksykacji oraz substancje zawierające siarkę, które są ważne w fazie 2 detoksykacji. Glukozynolany zawarte w kalafiorze aktywują także enzymy detoksykacyjne.
7. Wspomaga trawienie — Kalafior jest ważnym źródłem błonnika pokarmowego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Ale to nie wszystko. Według rankingu World's Healthiest Foods (Najzdrowsze Pokarmy Świata):
„Naukowcy doszli do wniosku, że sulforafan wytwarzany z glukozynolanu zawartego w kalafiorach (glukorafanina) może pomóc chronić błonę śluzową żołądka. Sulforafan posiada tę właściwość zdrowotną, gdyż zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii Helicobacter pylori w żołądku i nadmiernemu przywieraniu tych bakterii do ścianek żołądka.”
8. Zawiera bogactwo antyoksydantów i innych składników roślinnych — Jedzenie kalafiora oznacza dostarczanie organizmowi całego bogactwa przeciwutleniaczy i fitoskładników. Warzywo to jest bogate w witaminę C, beta-karoten, kemferol, kwercetynę, rutynę, kwas cynamonowy i wiele innych. Przeciwutleniacze są naturalnym substancjami zapewniającymi komórkom odpowiednią obronę przed atakiem reaktywnych form tlenu (ROS).
Dopóki dostarczamy organizmowi te ważne mikroelementy, będzie on w stanie opierać się starzeniu spowodowanemu przez codzienną ekspozycję na zanieczyszczenia, przewlekły stres i inne szkodliwe czynniki. Jeśli występuje brak lub niedobór przeciwutleniaczy, jest ich niewystarczająco, aby pomóc w blokowaniu wolnych rodników, co prowadzi do stresu oksydacyjnego, a w wyniku tego do przyspieszonego uszkodzenia tkanek i narządów.
Kalafior to tylko jedno z warzyw krzyżowych
Jeśli jednak kalafior nie jest Twoim ulubionym warzywem, to nie musisz się martwić. Wiele podobnych korzyści można uzyskać jedząc inne warzywa z rodziny krzyżowych. Najpopularniejszym z nich są brokuły, lecz jest ich znacznie więcej, na przykład:
Brokuły |
Rzepa |
Brukselka |
Kapusta |
Kapusta chińska |
Kapusta pekińska |
Rukola |
Botwina |
Chrzan |
Jarmuż |
Kalarepa |
Rzodkiewka |
Liście gorczycy |
Brukiew |
Wasabi |
Rzodkiew japońska |
Rukiew wodna |
Im więcej warzyw z tej listy spożywasz, tym lepiej, ponieważ każde z nich oferuje wyjątkowe i wspaniałe korzyści dla zdrowia. Na przykład jedna filiżanka jarmużu zawiera ponad 10 000 jm witaminy A, co stanowi równowartość ponad 200% zalecanej dziennej wartości.
Natomiast kapusta jest bogata w witaminę K1 i witaminy z grupy B, których wiele osób ma niedobór, a okazuje się, że pomagają one leczyć wrzody żołądka i wspomagają trawienie.
Ponadto:
- Porcja warzyw krzyżowych zawierająca 100 kalorii dostarcza organizmowi 40% zalecanej ilości błonnika
- Warzywa krzyżowe zawierają sporo białka, trzy filiżanki tych warzyw mogą dostarczyć 25% zalecanej dziennej ilości
- Warzywa krzyżowe, zwłaszcza jarmuż i botwina dostarczają duże ilości witaminy K, która może wspomagać organizm w walce z rakiem i stanami zapalnymi
Jednak należy także docenić wartości odżywcze samego kalafiora. Jeśli już od dłuższego czasu nie spożywałeś tego warzywa, to jak najszybciej przygotuj jakąś potrawę z jego zastosowaniem. Wybierając kalafiora, szukaj warzywa jędrnego, bez żółtych lub brązowych plam na powierzchni. Jeśli główka kalafiora wciąż posiada jędrne liście, to znaczy, że warzywo jest szczególnie świeże.
Kalafior z kurkumą – przepis 5-minutowy
Biorąc pod uwagę wyniki badań wykazujące, że kalafior w połączeniu z kurkumą (przyprawą zawierającą niezwykle silny polifenol o złotym kolorze – kurkuminę) może być szczególnie skuteczny w walce z rakiem, chciałbym się z Wami podzielić szybkim przepisem na kalafiora, który znalazłem na World's Healthiest Foods.
To przeciwzapalne, bogate w przeciwutleniacze danie można ugotować w ciągu zaledwie pięciu minut, dzięki czemu idealnie nadaje się na lunch, kolację lub nawet szybką przekąskę. Co warte uwagi, jedna porcja tego dania dostarcza 181% dziennej zalecanej dawki witaminy C, 46% witaminy K i 33% kwasu foliowego!
Zdrowy przepis na kalafiora z kurkumą
Składniki
- ½ kg kalafiora
- 5 łyżek stołowych bulionu z kurczaka lub warzyw o niskiej zawartości sodu
- 1 łyżeczka kurkumy
Sos śródziemnomorski
- 3 łyżki oliwy z oliwek extra vergine
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 2 średnie ząbki czosnku, zgniecione lub posiekane
- Sól morska i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Pokrój różyczki kalafiora na ćwiartki i odstaw na 5 minut, by uwolnił swoje zdrowotne właściwości.
- Zgnieć lub posiekaj czosnek i odstaw na 5 minut.
- Podgrzej 5 łyżek bulionu na patelni ze stali nierdzewnej na średnim ogniu.
- Kiedy bulion zacznie parować, dodaj kalafior i kurkumę, po czym przykryj pokrywką. Aby kalafior był al dente, nie gotuj go dłużej niż 5 minut.
- Przełóż do miski. Dla lepszego smaku, gdy kalafior jest wciąż gorący, wymieszaj go z pozostałymi składnikami. (Sos śródziemnomorski nie musi być przygotowywany oddzielnie.)
Porcje: 2
Źródła i odniesienia
- StyleCraze December 21, 2013
- Cancer Res. 2006 Jan 15;66(2):613-21
- Carcinogenesis. 2008 Dec;29(12):2360-8
- National Cancer Institute, Cruciferous Vegetables
- Am J Hypertens February 2012
- World's Healthiest Foods, Cauliflower
- J Neurophysiol. 2004 Apr;91(4):1545-55
- World's Healthiest Foods, Cruciferous Vegetables
- World's Healthiest Foods, 5-Minute Healthy Sauteed Cauliflower with Turmeric