W SKRÓCIE

  • Badanie z marca 2022 r. pokazuje związek między spożyciem sztucznych słodzików a nowotworami, nawet po uwzględnieniu czynników, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów, w tym wieku, przyrostu masy ciała, aktywności fizycznej i występowania nowotworów w wywiadzie rodzinnym.
  • Sztuczne słodziki są powszechnie spotykane w diecie i żywności niskokalorycznej. Można je jednak znaleźć również w produktach, o których mogłeś myśleć, że są albo słodzone cukrem, albo w ogóle nie są słodzone, takich jak chleb, napój Pedialyte, jogurt grecki, musli, niedietetyczne piwo imbirowe i popcorn z mikrofalówki.
  • Dowody sugerują, że sztuczne słodziki powodują również patogenność pożytecznych bakterii, zmniejszają liczbę bakterii jelitowych i zwiększają ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Według dr. Mercoli

Badanie opublikowane 24 marca 2022 r. potwierdza wyniki wcześniejszych badań, które pokazują, że sztuczne słodziki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Wiele osób popełnia błąd sądząc, że skoro sztucznie słodzone produkty mają mniej kalorii i nie zawierają cukru, muszą być zdrowsze. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że rosnące wskaźniki otyłości i liczba chorób układu krążenia są powiązane ze spożywaniem produktów spożywczych zawierających sztuczne słodziki.

Sztuczne słodziki stały się bardziej popularne po tym, jak tysiące badań na przestrzeni wielu dziesięcioleci wykazało, że cukier szkodzi zdrowiu. Ponieważ przemysł cukrowniczy z powodzeniem manipulował dowodami i opinią publiczną, stworzył również zapotrzebowanie na sztuczne słodziki o zerowej kaloryczności.

Napoje słodzone cukrem są głównym źródłem dodanego cukru w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że każdego dnia osoba dorosła spożywa 341,1 kalorii w postaci napojów, a dziecko 312,6 kalorii. Pomimo tych szkodliwych dowodów sprzedaż napojów słodzonych nadal rośnie - z 314,4 mln USD w 2013 r. do 414,8 mln USD w 2021 r.

Stanowi to kolejny dowód zarówno na uzależniającą moc cukru i sztucznie słodzonych potraw i napojów, jak i na skuteczność zdolności przemysłu cukrowniczego do ukrywania dowodów.

Nawet amerykańskie Centra kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zalecają Amerykanom, aby zrezygnowali z napojów słodzonych cukrem, aby uniknąć chorób przewlekłych. Nie jest to całkowicie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że była dyrektor CDC, dr Brenda Fitzgerald, otrzymała od Coca-Coli 1 milion dolarów funduszy na rzekomą walkę z otyłością u dzieci podczas swojej sześcioletniej kadencji jako komisarz departamentu zdrowia publicznego stanu Georgia. Ma również historię promowania „alternatywnych faktów” przemysłu napojów gazowanych.

Jednym z tych alternatywnych faktów jest to, że napoje gazowane i niezdrowa żywność nie są odpowiedzialne za otyłość. Według statystyk z 2016 roku 39,6% dorosłych Amerykanów było otyłych. Do 2021 r. odsetek ten znacząco wzrósł - 42% osób dorosłych było otyłych, a 35% miało nadwagę.

American Obesity Association spodziewa się, że ten trend będzie się utrzymywał i przewiduje, że do 2025 roku 50% ludzi będzie otyłych, a do 2030 roku będzie to 60%. Producenci napojów reklamują swoje sztucznie słodzone produkty jako zdrowszą alternatywę dla cukru, co jest mylące, ponieważ jeśli chodzi o zdrowie, sztuczne słodziki powodują tyle samo problemów zdrowotnych, co cukier.

Co gorsza, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że sztuczne słodziki prawdopodobnie mają odwrotny skutek niż to, co próbują osiągnąć poprzez utratę wagi. Oprócz promowania otyłości, sztuczne słodziki nie są bezpieczną alternatywą i wiążą się z wieloma różnymi skutkami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem nowotworów.

Badanie wykazało, że sztuczne słodziki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory

Zespół naukowców z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Sorbonne Paris Nord we Francji starał się przyjrzeć bezpieczeństwu sztucznych słodzików – tematowi, który był przedmiotem debaty od czasu ich wprowadzenia na rynek, pomimo wielu badań wykazujących niekorzystne efekty zdrowotne.

Zespół ten przeanalizował dane od 102 865 osób dorosłych uczestniczących w trwającym badaniu NutriNet-Santé dotyczącym ryzyka zachorowania na nowotwory. Rejestracja była dobrowolna, podczas której uczestnicy samodzielnie zgłaszali informacje dotyczące stosowanej diety, stylu życia, zdrowia, historię medyczną oraz informacje socjodemograficzne.

Wcześniejsze badania przyniosły sprzeczne wyniki. Zespół badawczy był zainteresowany rakotwórczością określonych sztucznych słodzików, w tym sukralozy, aspartamu i acesulfamu-K, znanego również jako Ace-K i sprzedawanego jako Sunnet i Sweet One.

Naukowcy przyjrzeli się ogólnemu ryzyku zachorowania na nowotwory i przerzutów. Badanie obejmowało informacje od 2009 do 2021 roku z medianą czasu obserwacji wynoszącą 7,8 roku. Naukowcy zebrali dane poprzez 24-godzinny zapis diety i szukali powiązań między sztucznymi słodzikami a zachorowalnością na nowotwory.

W analizie danych uwzględniono wiele czynników, które wpływają na ryzyko rozwoju nowotworów, w tym wiek, przyrost masy ciała, aktywność fizyczną i historię występowania nowotworów w rodzinie. Wyniki wykazały, że osoby, które spożywały największe ilości sztucznych słodzików, miały wyższe ogólne ryzyko zachorowania na nowotwory, przy czym najwyższe ryzyko zaobserwowano w przypadku raka piersi i nowotworów związanych z otyłością. Naukowcy odkryli powiązania między aspartamem i Ace-K a nowotworami, pisząc:

„Nasze odkrycia nie wspierają stosowania sztucznych słodzików jako bezpiecznej alternatywy dla cukru w żywności lub napojach oraz dostarczają ważnych i nowych informacji pozwalających rozwiać kontrowersje dotyczące potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych sztucznych słodzików.
Chociaż wyniki te muszą zostać powtórzone w badaniach na innych dużych kohortach i badaniach eksperymentalnych dotyczących podstawowych mechanizmów, dostarczają one ważnych i nowatorskich spostrzeżeń dla trwającej ponownej oceny sztucznych substancji słodzących jako dodatków do żywności przeprowadzanej przez EFSA [Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności] i inne agencje zdrowia”.

Sztuczne słodziki znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych

Sztuczne słodziki znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych sprzedawanych w sklepach. Ponieważ przemysł cukrowniczy skupia się na wytwarzaniu produktów spożywczych dla osób jedzących posiłki o niskiej zawartości węglowodanów bez poświęcania smaku, do produktów dodawane są sztuczne słodziki. Business Insider przyjrzał się 24 przetworzonym produktom spożywczym z dodatkiem sztucznych słodzików, które często można znaleźć w sklepie.

Wiele z nich zawierało dodatek cukru, syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS) lub sztuczne słodziki, na przykład Diet Snapple, mini pianki Nestle i lody Breyers Carb Smart Ice Cream. W końcu, jeśli cukier jest węglowodanem, jak inaczej można sprawić, by lody niskowęglowodanowe smakowały dobrze bez cukru?

Jednak inne podstawowe produkty, o których mogłeś pomyśleć, że są słodzone cukrem, również zawierają sztuczne słodziki, takie jak ketchup i pełnoziarniste angielskie babeczki Thomasa. Prawie każdy produkt spożywczy oznaczony jako „light” lub „niskokaloryczny” zawiera sztuczne słodziki. Ale czy wiesz, że elektrolity Pedialyte — powszechnie stosowany płyn nawadniający dla dzieci z wymiotami i biegunką —również zawiera sukralozę i Ace-K?

Grecki jogurt, butelkowany sos sałatkowy i płatki zbożowe muesli mogą zawierać naturalne cukry, ale na samym dole listy składników prawdopodobnie znajdziesz również sztuczne słodziki. Poza „dietetycznymi” produktami spożywczymi, substytuty cukru można również znaleźć w popcornie do mikrofalówki, niedietetycznym piwie imbirowym, gumach do żucia i prażonych migdałach. W rzeczywistości, jeśli nie czytasz uważnie etykiet na przetworzonej żywności, w tym na opakowaniu chleba, prawdopodobnie nieświadomie spożywasz sztuczne słodziki.

Zwiększone ryzyko powstawania biofilmów bakteryjnych w jelitach

Zacznijmy od miejsca, w którym sztuczne słodziki mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie — od jelit. Większość wcześniejszych badań wykazujących zmianę w bakteriach jelitowych dotyczyła sukralozy. Jedno z badań wykazało, że sukraloza obniżyła ilość bakterii jelitowych w modelu zwierzęcym o co najmniej 47,4% i zwiększyła pH jelit. Inne badanie wykazało, że sukraloza ma wpływ na metabolizm bakterii i może hamować wzrost niektórych gatunków.

Naukowcy z Angelia Ruskin University przetestowali najpopularniejsze słodziki stosowane w żywności i napojach, w tym sukralozę (Splenda), aspartam (NutraSweet, Equal i Sugar Twin) oraz sacharynę (Sweet and Low, Necta Sweet i Sweet Twin). Dane ujawniły, że te produkty mają patogenny wpływ na dwa rodzaje bakterii jelitowych.

Korzystając z danych laboratoryjnych, naukowcy wykazali, że substytuty cukru spowodowały, że pożyteczne bakterie stały się patogenne. Może to potencjalnie zwiększyć ryzyko poważnych schorzeń i było pierwszym badaniem, które wykazało, w jaki sposób dwa rodzaje pożytecznych bakterii mogą stać się patogenne i zaatakować ścianę jelit.

W tym przypadku naukowcy badali Escherichia coli (E. coli) i Enterococcus faecalis (E. faecalis). Zaobserwowano, że te bakterie zabijają komórki Caco-2, które wyściełają ścianę jelit. Stężenie sztucznych słodzików powszechnie występujących w dwóch puszkach dietetycznych napojów gazowanych zwiększa zdolność bakterii do przylegania do komórek Caco-2 i sprzyja rozwojowi biofilmu bakteryjnego.

Słodziki zostały powiązane z otyłością i cukrzycą typu 2

Zmiany w mikrobiomie jelitowym są jednymi z podstawowych czynników, które prowadzą do rozwoju innych chorób związanych z substytutami cukru. Wcześniejsze badania wykazały, że sztuczne słodziki zwiększają ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2, być może nawet w większym stopniu niż cukier. Potwierdziły to w 2018 roku badania na zwierzętach zaprezentowane na dorocznej konferencji Experimental Biology w San Diego.

W badaniu przeanalizowano, w jaki sposób różne słodziki wpływają na sposób używania i przechowywania żywności w organizmie oraz jak wpływają na funkcjonowanie naczyń. Naukowcy odkryli, że cukier i sztuczne słodziki prowadzą do upośledzenia obu kryteriów, choć na różne sposoby. Zwierzęta były karmione dietami bogatymi w sztuczne słodziki lub cukry (biały cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy) przez trzy tygodnie i wszystkie wykazywały podwyższony poziom lipidów we krwi.

Jednak we krwi gromadziły się sztuczne słodziki, które w większym stopniu uszkadzały wyściółkę naczyń. Z dwóch testowanych sztucznych słodzików, aspartam lub Ace K, Ace K okazał się gorszy. Główny autor badania, dr Brian Hoffmann, powiedział: „organizm ma maszynerię do obsługi cukru; to właśnie wtedy, gdy system jest przeciążony przez długi czas, ta maszyneria się psuje”.

Z drugiej strony sztuczne słodziki niszczą tę maszynerię. „Słodziki trochę oszukują organizm, a potem, kiedy ciało nie otrzymuje potrzebnej energii – ponieważ potrzebuje trochę cukru do prawidłowego funkcjonowania – potencjalnie znajduje to źródło gdzie indziej” – powiedział dr Hoffmann.

Sztuczne słodziki mogą pogorszyć wrażliwość na insulinę i sprzyjać przybieraniu na wadze. Ich nadmierne spożycie jest związane z chorobami układu krążenia i udarem mózgu. Jeden popularny sztuczny słodzik, aspartam, jest nadal stosowany pomimo coraz większej liczby dowodów, że ma on negatywny wpływ na zdrowie.

W jednym z badań poproszono zdrowe osoby dorosłe o stosowanie diety bogatej w aspartam przez osiem dni, a następnie diety o niskiej zawartości aspartamu przez osiem dni, z dwutygodniowym okresem wypłukiwania. W okresie wysokiego spożycia aspartamu ludzie cierpieli na depresję, zły nastrój i bóle głowy. W testach orientacji przestrzennej uczestnicy badania wypadli gorzej w tym okresie, co wskazuje, że aspartam ma znaczący wpływ na zdrowie nerwowo-behawioralne.

Dieta bogata w aspartam była znacznie poniżej maksymalnego dopuszczalnego dziennego spożycia, co skłoniło naukowców do ostrzeżenia: „należy uważnie rozważyć spożywanie produktów spożywczych, które mogą wpływać na zdrowie neuro-behawioralne”. Naukowcy sugerują, że aspartam może wywoływać bezsenność, bóle głowy i drgawki związane ze zmianami stężenia katecholamin w mózgu.

W jednym badaniu oceniano, czy osoby z zaburzeniami nastroju są bardziej podatne na działanie aspartamu. Badanie zostało wstrzymane przez Institutional Review Board po wystąpieniu poważnych reakcji u 13 osób.

Zero kalorii nie oznacza zerowego wpływu na zdrowie

Producenci nęcą konsumentów stwierdzeniem, że sztuczne słodziki mają mniej kalorii i mogą pomóc w odchudzaniu. Jednak lata ekspozycji na te substancje wykazały, że nie wywierają one pozytywnego wpływu na epidemię otyłości. W rzeczywistości od lat 80. częstość występowania otyłości u osób dorosłych nadal rośnie.

W Filadelfii, w celu zmniejszenia liczby sprzedawanych napojów słodzonych zarówno cukrem, jak i sztucznymi słodzikami, miasto nałożyło podatek akcyzowy na te produkty. W jednym z badań porównano zmiany cen i sprzedaży po nałożeniu podatku w Baltimore, które służyło jako miasto kontrolne bez podatku. Stwierdzono, że podatek wiązał się ze znacznym spadkiem liczby sprzedawanych napojów.

Wolumen został jednak częściowo skompensowany wzrostem sprzedaży na sąsiednich terenach. W innym badaniu przyjrzano się wpływowi, jaki pracodawcy mogą mieć, zakazując sprzedaży napojów słodzonych cukrem w miejscu pracy. Zaobserwowano zmniejszenie obwodu talii bez zmiany masy ciała lub wrażliwości na insulinę.

Ważne jest, aby pamiętać, że zakaz obowiązywał tylko w godzinach pracy, a pracownicy mogli swobodnie pić te napoje poza pracą. Innymi słowy, naukowcy odkryli zmniejszenie obwodu talii u pracowników, gdy spożycie napojów słodzonych cukrem było ograniczone tylko w godzinach pracy.

Jednym z najprostszych kroków, jakie możesz podjąć, aby poprawić swoje zdrowie, jest rezygnacja ze wszystkich form napojów gazowanych, zarówno tych słodzonych cukrem, jak i sztucznymi słodzikami. American Beverage Association i przemysł cukrowniczy nie są zainteresowane zdrowiem konsumentów. Zamiast tego są zainteresowani zyskami.

Rozważ picie czystej wody bez dodatków zamiast słodzonych cukrem napojów i wybieraj produkty z upraw ekologicznych, hodowli stosujących praktyki zrównoważonego rolnictwa, aby chronić swoje zdrowie i przyszłych pokoleń.