W SKRÓCIE
- Siniaki łatwiej i częściej powstają wraz z wiekiem; wysiłek podczas ćwiczeń, niektóre leki i choroby również mogą zwiększać podatność na powstawanie siniaków.
- Niedobór bioflawonoidów i witaminy C może przyczyniać się do łatwego powstawania siniaków.
- Jeśli często doświadczasz powstawania siniaków, jedz więcej warzyw i owoców lub rozważ suplementację bioflawonoidów, w tym rutyny.
- Optymalna dieta to klucz do zdrowej skóry; dkwasy tłuszczowe omega-3, astaksantyna i pokarmy bogate w polifenole są niezbędne dla zdrowia skóry.
Według dr. Mercoli
Każdy rodzaj urazu, taki jak upadek, może spowodować pęknięcie naczyń włosowatych lub małych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry i wyciek czerwonych krwinek. Odpowiada to za czerwonawo-purpurowy lub czarno-niebieski wygląd siniaków na skórze. Technicznie określane terminem stłuczenia, siniaki mogą wynikać z praktycznie jakiegokolwiek uszkodzenia naczyń krwionośnych w skórze.
Gdy organizm zaczyna goić stłuczenie i metabolizować komórki krwi, siniak zazwyczaj blaknie i zmienia kolor na zielony, żółty lub brązowy kolor, zanim całkowicie zniknie. Jest praktycznie nieuniknione, że raz na jakiś czas doświadczysz powstawania siniaków, ale jeśli nalezysz do osób, u których siniaki powstają łatwo i często oraz nie możesz zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, może istnieć ukryta przyczyna takiego stanu. Być może po prostu uderzyłeś się w ramię lub nogę i o tym zapomniałeś, ale przyczyną może być też coś zupełnie innego.
9 powodów łatwego powstawania siniaków
Istnieje wiele powodów, dla których możesz mieć skłonność do siniaków. Starość, genetyka, bladość skóry, zwiększone obciążenie podczas ćwiczeń i uszkodzenia słoneczne należą do najczęstszych. Choroby takie jak cukrzyca, dermatoza lub choroby krwi, takie jak białaczka, również mogą powodować skłonność do łatwego powstawania siniaków.
1. Wiek — wraz z wiekiem skóra traci część ochronnej warstwy tłuszczowej, która zapewnia amortyzację przed uderzeniami i upadkami. Ponadto skóra staje się również cieńsza, ponieważ spada produkcja kolagenu. Oznacza to, że na ogół potrzeba znacznie mniej siły, aby spowodować siniaka niż w młodszym wieku.
2. Dermatoza — to stan naczyniowy, który występuje częściej u osób starszych i powoduje tysiące drobnych siniaków, często na goleniach. Siniaki są wynikiem wycieku krwi z małych naczyń włosowatych.
3. Choroby krwi — zaburzenia pracy układu krwionośnego, takie jak hemofilia i białaczka, mogą powodować powstawanie siniaków, często z powodu nieprawidłowego krzepnięcia krwi. Jeśli doświadczasz częstego i łatwego powstawania siniaków, dobrze jest udać się do lekarza, aby wykluczyć choroby krwi.
4. Cukrzyca — u osób z cukrzycą mogą wystąpić ciemne przebarwienia skóry, głównie w miejscach styku skóry. Te przebarwienia mogą być mylone z siniakami, ale w rzeczywistości wynikają z oporności na insulinę.
5. Nadmierne obciążenie podczas ćwiczeń — nadmierne obciążenie mięśni, na przykład podczas podnoszenia ciężarów, może spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych i siniaki. Mikroskopijne rozdarcia włókien mięśniowych spowodowane ćwiczeniami mogą również powodować siniaki. Ponadto, jeśli uprawiasz sport lub intensywnie ćwiczysz, możesz być narażony na uderzenia i drobne urazy, które powodują powstawanie siniaków.
6. Niektóre leki — leki takie jak aspiryna, leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwpłytkowe zmniejszają zdolność krzepnięcia krwi i zwiększają prawdopodobieństwo powstawania siniaków. Leki, w tym aspiryna, prednizon, prednizolon, doustne środki antykoncepcyjne i inne mogą również osłabiać naczynia krwionośne, co zwiększa prawdopodobieństwo siniaków.
7. Historia rodzinna — jeśli masz bliskich członków rodziny, którzy mają tendencję do łatwego powstawania siniaków, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest to cecha dziedziczna.
8. Blada skóra — blada skóra nie zwiększa podatności na powstawanie siniaków, ale sprawia, że wszelkie siniaki są bardziej widoczne niż u osoby o ciemniejszej skórze.
9. Poparzenia słoneczne — chociaż organizm potrzebuje regularnej ekspozycji na słońce, aby wytworzyć witaminę D i uzyskać wiele dodatkowych korzyści, nadmierna ekspozycja na słońce – taka, która prowadzi do oparzeń – może spowodować utratę elastyczności i sprężystości skóry. To z kolei sprawia, że siniaki powstają łatwiej i są bardziej widoczne.
Dieta może być najważniejszym czynnikiem powodującym powstawanie siniaków
Głównym powodem, dla którego większość ludzi ma siniaki, jest to, że ich naczynia włosowate są zbyt kruche i zasadniczo łatwo ulegają rozerwaniu. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę elastyczności naczyń włosowatych jest stałe źródło bioflawonoidów w diecie. Doskonałymi dietetycznymi źródłami bioflawonoidów są ciemne jagody, ciemnozielone warzywa liściaste, czosnek i cebula.
Zazwyczaj dobrze zbilansowana dieta z dużą ilością ekologicznych warzyw i niektórych owoców będzie wystarczająca, aby dostarczyć wszystkich mikroelementów potrzebnych do zapobiegania siniakom po wszystkich urazach, z wyjątkiem najcięższych. W przypadku łatwego powstawania siniaków, warto zadbać o to, aby dieta dostarczała niżej wymienionych składników odżywczych. Jeśli nie dieta nie dostarcza ich wystarczająco dużo, przydatny może być suplement.
- Rutyna — to bioflawonoid, który wzmacnia naczynia krwionośne. Z tego powodu jest często stosowany w przypadku żylaków i hemoroidów, a także siniaków. Niedobór bioflawonoidów może ułatwiać pękanie naczyń krwionośnych, dlatego jeśli często doświadczasz powstawania siniaków, prawdopodobnie skorzystasz na przyjmowaniu rutyny.
W badaniu obejmującym pacjentów z postępującą plamicą barwnikową, zmiany skórne zostały całkowicie usunięte po czterech tygodniach leczenia rutyną (50 miligramów (mg) dwa razy dziennie) i suplementem witaminy C.
- Hesperydyna — to bioflawonoid, występujący w skórkach cytrusów, znany ze wzmacniania naczyń włosowatych. W badaniu obejmującym kobiety w okresie menopauzy wykazano, że kobiety, które codziennie przyjmowały suplement hesperydyny i witaminy C, miały mniejszą liczbę siniaków.
- Witamina C - stwierdzono, że u osób z niskim spożyciem witaminy C zwiększenie dawki witaminy C zmniejsza liczbę siniaków. Zaleca się przyjmowanie witaminy C wraz z bioflawonoidami, takimi jak rutyna lub hesperydyna, ponieważ mogą one poprawić skuteczność i wchłanianie witaminy C.
Według Uniwersytetu Michigan:
„Nawet niewielkie niedobory witaminy C i ewentualnie flawonoidów mogą prowadzić do zwiększonej podatności na siniaki. Osoby, u których często i łatwo pojawiają się siniaki, mogą skorzystać ze spożywania większej ilości warzyw i owoców – powszechnych źródeł witaminy C i flawonoidów… Można zmniejszyć skłonność do siniaków, przyjmując codziennie kombinację co najmniej 400 mg witaminy C i 400 mg flawonoidów, takich jak hesperydyna lub rutyna”.
11 naturalnych środków na przyspieszenie gojenia się siniaków
Kluczem do uniknięcia siniaków jest regularne spożywanie świeżych warzyw i owoców. Jeśli jednak już powstaną siniaki, natura jest pełna prostych, naturalnych rozwiązań, które mogą pomóc w ich szybszym gojeniu. Należą do nich:
Olejek z arniki — Kwiaty i korzenie arniki są używane od setek lat
jako lek ziołowy. Arnika ma właściwości przeciwzapalne, a także stymuluje
przepływ białych krwinek, które przetwarzają zatkaną krew, aby pomóc
rozproszyć uwięziony płyn ze stawów, mięśni i posiniaczonych tkanek. Olejek
arnikowy jest zalecany tylko do stosowania miejscowego i w postaci
rozcieńczonej, ponieważ czysty olejek z arniki jest bardzo silny i może
powodować poważne skutki uboczne. |
Liście kapusty – w przypadku siniaków na twarzy warto rozważyć
nałożenie na nie dużych zewnętrznych liści białej kapusty. W tym celu należy przełamać
grzbiety liści i zanurzyć je w bardzo gorącej wodzie. Następnie należy
poczekać, aż trochę wystygną i nałożyć na zasinione miejsce. |
Zimny okład - zastosowanie zimnego kompresu na posiniaczony
obszar może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Im szybciej zastosujesz kompres po
urazie, tym lepiej. |
Aloes - świeży
żel pochodzący z rośliny Aloe Vera
może przyspieszyć gojenie się ran i podrażnień skóry. |
Nagietek — w celu przygotowania maści, zagotuj jedną uncję
suszonych kwiatów lub liści nagietka (lub jedną czwartą łyżeczki świeżego
soku z ziela) z jedną uncją smalcu. Gdy mieszanina ostygnie, nałóż ją na
siniak. Ta maść jest również dobra na skręcenia, naciągnięte mięśnie, rany i
czyraki. |
Kozieradka — w celu przygotowania okładu, włóż pół uncji
zmiażdżonych nasion kozieradki do małej płóciennej torebki i gotuj w wodzie
przez kilka minut. Wyjmij torebkę i nałóż „wodę herbacianą” na posiniaczony obszar.
Okład powinien być gorący, ale upewnij się, że nie poparzysz skóry. |
Tymianek ogrodowy — umieść zielone części roślin w wodzie i gotuj
przez trzy do czterech minut. Przykryj garnek i pozostaw na kolejne dwie do
trzech minut. Odcedź miksturę i dodaj wywar do kąpieli. |
Cebula – nałóż
surową cebulę bezpośrednio na siniak. |
Ziele dziurawca — dodaj 10 do 15 kropli olejku z dziurawca
zwyczajnego do wody i nałóż mieszaninę na zasiniaczony obszar. |
Ocet jabłkowy — zastosuj gorący lub zimny okład z octu jabłkowego
bezpośrednio na siniaki. |
Witamina K — Miejscowe zastosowanie witaminy K może pomóc
zmniejszyć siniaki. |
Zdrowa skóra pochodzi z wnętrza
Zdrowa dieta, która koncentruje się na pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności, to strategia nr 1, która pomaga organizmowi w naturalnym detoksie, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje skóra. Oprócz wyżej wymienionych wskazówek, które pomogą zapobiegać powstawaniu siniaków, niektóre produkty są szczególnie skuteczne w promowaniu zdrowej skóry, włącznie z:
- Kwasami tłuszczowymi omega-3 pochodzenia zwierzęcego — jeśli Twoja skóra jest szorstka, sucha i pomarszczona, prawdopodobnie potrzebujesz więcej kwasów omega-3, ponieważ pomagają one regulować produkcję sebum w skórze, równoważą nawilżenie, zmniejszają stany zapalne i ogólnie minimalizują skutki uszkodzeń słonecznych i starzenia się.
- Żywność bogata w polifenole, taka jak winogrona, ciemna czekolada, kakao, oliwki, zielona herbata i niektóre zioła.
- Sfermentowane warzywa — pomagają promować wzrost pożytecznych bakterii jelitowych oraz wspomagają równowagę immunologiczną i trawienie.
- Astaksantyna — jest przeciwutleniaczem karotenoidowym pochodzącym z mikroalg Haematococcus. Algi wytwarzają astaksantynę jako mechanizm chroniący je przed ostrym promieniowaniem UV i innymi stresorami środowiskowymi.
Badania opublikowane w Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition w 2017 roku wykazały, że 16-tygodniowa suplementacja astaksantyny chroniła przed zmarszczkami i utratą nawilżenia skóry oraz poprawiała elastyczność skóry. Olej z kryla zapewnia zarówno astaksantynę, jak i kwasy omega-3.
Źródła i odniesienia
- Medscape October 9, 2020
- Mayo Clinic, Easy bruising: Why does it happen?
- Johns Hopkins Vasculitis Center, Prednisone
- J Am Acad Dermatol. 1999 Aug;41(2 Pt 1):207-8
- Del Med J. 1959 Jan;31(1):19-22
- Am J Clin Nutr. 1981 May;34(5):871-6
- University of Michigan Health System
- University of Michigan Health System, Eating Right
- Aveeno.com Omega-3 Skin Benefits
- Clinical Biochemistry and Nutrition July 2017; 61(1): 33-39